BigMenu.cz - jídlem ke štěstí

BigMenu.cz - zpět na hlavní stránku


Zapoměli jste heslo? Klikněte zde

pocitacezababku - repasované notebooky

Tajuplný svět oříšků I. - Lískový ořech
2008-03-01
Autor: Markéta Konopová


Lískový ořech je plodem keře lísky obecné, který dorůstá až do výšky čtyř metrů a kvete mezi druhým až čtvrtým měsícem. Jeho plody rostou ve shluku od dvou do šesti plodů a dozrávají během září. Tento šedohnědý keř je hojně rozšířen a naleznete ho jak na udržovaných zahradách, tak i ve volné přírodě. Nejvíce pak ve světlých lesích, u silnic či polních cest. Lískový oříšek je vybaven velmi tvrdou skořápkou, se kterou si lehce poradí všechny veverky. Nám dá jeho rozlousknutí poněkud zabrat, ale věřte, že to stojí za to.

…vitamínová bomba zabalená v tuku…

Oříšek obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, mezi kterými nechybí B1, B2, C a E. Dále obsahuje bor, chrom, draslík, fosfor, hořčík, kvalitní oleje, kyselinu listovou a pantotenovou, mangan, měď, vápník, vlákninu, selen, zinek, železo a další organismu prospěšné látky. Konzumace oříšků působí jako balzám při psychickém i fyzickém vyčerpání, dále pomáhají v prevenci a léčbě osteoporózy, zlepšují paměť, posilují srdce a oběhový systém. Chybí-li vám tedy energie, ať již po pracovním dni nebo sportovních výkonech, sáhněte si pro oříšky . Dají vám totiž mnohdy více než některé vitamínové doplňky v tabletkách. A navíc, v nastrouhaném stavu mají velký význam pro lidi s cukrovkou.

…odkud pochází…

Prapůvod oříšků sahá do Asie. Právě odtud se rozšířily do Evropy, Afriky, na území Kavkazu i do Sýrie. Stejně jako se v minulosti přisuzovaly bylinkám kouzelné vlastnosti, i oříšky byly považovány za magické a využívaly se dokonce i k věštění. Dodnes se lískové proutky používají při vyhledávání pramenů vody, stejně jako proutky vrbové. Za evropského původce oříšků se považuje Turecko, které jim poskytuje výborné ekologické i klimatické podmínky. Díky nim Turecko kraluje v produkci velmi kvalitních odrůd a ročně vyprodukuje cca 450 tisíc tun lískových oříšků.

…lískové oříšky v kuchyni…

Z lískových oříšků se v kuchyni využívají pouze jádra, podobně jako u pistácií nebo vlašských ořechů. Nejčastěji je pak najdete ve sladkých pokrmech počínaje dorty a piškoty, přes různé krémy a konče využitím oříšků při samotném zdobení těchto dobrůtek. Oříšky také často naleznete jako součást různých cereálií či müsli a samozřejmě tvoří důležitou součást mléčných, bílých a někdy i hořkých čokolád. Odvážnější a zkušenější kuchaři je mohou použít i pod maso, do omáček, salátů nebo do různých druhů nádivek, past a paštik. Je však nutné je při konzumaci dobře rozmělnit (rozkousat), protože patří do skupiny obtížně stravitelných. To nejlepší z nich dostanete do organismu, dopřejete-li si je s medem.

…ořechy jdou na tloušťku…

Ořechy se nedoporučují při dietním režimu, protože obsahují hodně tuků a mají vysokou výživnou hodnotu. Patří doslova k energetickým bombám, protože 100g takové pochoutky má větší energetickou hodnotu, než by měl mít oběd či rozumná večeře. Pokud se snažíte snížit svou váhu, je doporučováno oříšky nahradit např. praženými sojovými boby, které mají méně kalorií a více bílkovin. Pokud si však bez oříšků nedokážete mlsání představit, kupujte jen takové oříšky, které si musíte sami vyloupat. Třeba vás to odradí od jejich nadměrné konzumace.

Lískový ořech

…proč si je nedopřát…

...zejména zjistíme-li, že tuky v nich obsažené jsou nenasycené a v kombinaci s vlákninou a antioxidanty snižují riziko srdečních chorob. Také díky boru, který obsahují, jsou důležité k udržení pevných a zdravých kostí. „Lískáče“ jsou prostě zdravé a kdo je konzumuje v přiměřeném množství, tomu mohou nanejvýš prospět. Jedním ze záporů však může být skutečnost, že na oříšky všeobecně mívají hlavně malé děti alergie (viz článek potravinové alergie). Proto, podáváte-li je těm nejmenším, začněte nejprve s malým množstvím.

…hurá do kuchyně…

Oříškovo - medová pomazánka
Velmi jednoduchou a chutnou pomazánku vytvoříte ze 100g najemno nastrouhaných lískových oříšků a 4 lžic medu. Směsí pomazáváme např. celozrnný chléb, pečivo či suchary.Související clánky
Marocká kuchyně - svět rozmanitého koření. - 25.04. 2009
Světová gastronomie - Kubánská kuchyně - 09.07. 2008
Evropská a světová kuchyně VII - Mexiko - 07.04. 2008
Historie žvýkaček ve světě... - 04.04. 2008
Kdo jí ořechy, bude zdravý - 02.04. 2008
Tajuplný svět oříšků III. - Pistácie - 26.03. 2008
Tajuplný svět oříšků II. - Vlašský ořech - 07.03. 2008
Evropská a světová kuchyně VI - Island - 02.02. 2008
Evropská a světová kuchyně V. - Řecko - 29.01. 2008
Evropská a světová kuchyně IV. - Norsko - 09.01. 2008

Více o textové reklamě k článkům naleznete ZDE
Partnerské weby: zimní zahrady zahradní nabytek Solární panely Fotovoltaické elektrárny Levné notebooky HP z výstav Angličtina - Jazykové kurzy a školení Kurzy a školení - EduCity.cz Hotely, ubytování a firemní akce na klíč na Meetings.cz šperky, náušnice Stěhování Praha Malíři pokojů Další partneři webu

Created by Ondřej Mikšovský 2006 | Kontakt