BigMenu.cz - jídlem ke štěstí

BigMenu.cz - zpět na hlavní stránku


Zapoměli jste heslo? Klikněte zde

pocitacezababku - repasované notebooky

Švédská kuchyně - jídlem k dlouhověkosti
2008-02-02
Autor: Martina Dvořáčková


Jako většina severských zemí je i švédská kuchyně zaměřena hlavně na ryby. Je také známá svým důrazem na zdravou výživu. Mnoho lidí přesto popisuje švédské jídlo jako cosi nevalného vzhledu a vůně. V některých případech mají pravdu, ale většinou je to právě naopak. Pojďme se tedy přesvědčit o tom, že i ve Švédsku jsou pokrmy chutné a nesmírně atraktivní…

To, že Švédové jsou velcí labužníci, dokazuje i fakt, že například ve Stockholmu je přes 1500 restaurací! Určitě taky znáte smörgasbord, největší švédský vynález v oblasti gastronomie. Že nevíte, co to je? Přece klasický „švédský stůl“. V restauracích nabízejících smörgasbord se stoly prohýbají pod tíhou jídla – většinou si můžete pochutnat na nejrůznějších darech moře, vejcích, klobásách, ale taky na sýrech a ovoci. Tradičně se každý chod zapíjí pivem.

Alkohol – metla lidstva

Tohle vláda Švédska moc dobře ví a tak zavedla rázná opatření. Co se týče alkoholu, jsou na tom Švédové dost špatně. Všechny nápoje, které mají více než 3,5% alkoholu, koupíte pouze ve speciálních prodejnách - tzv. Systembolaget, rozhodně ne v supermarketech, jak jsme zvyklí. To platí i pro švédský národní nápoj Akvavitt obsahující až 45% alkoholu. Navíc je alkohol hodně drahý. Asi ne náhodou jsou Švédové spolu s Finy a Nory světovými přeborníky v pití kávy…

Švédská kuchyně – jídlem k dlouhověkosti Švédská kuchyně – jídlem k dlouhověkosti

Typická strava? Ryby, ryby, ryby…

A co typického si objednat na dovolené ve Švédsku? Rozhodně sledě! Toho zde seženete na stovky různých způsobů, určitě ale bude obsahovat kopr, to je totiž nejoblíbenější koření Švédů. Ani čerstvý švédský losos není k zahození a navíc, tady ho seženete o dost levněji než v Čechách! Vyzkoušejte třeba gravad lax, což je marinovaný losos.

Ačkoliv se to moc neví, kromě ryb je zde velmi oblíbená také zvěřina. Švédové si rádi pochutnají na jelením, sobím nebo i losím mase, které seženete doslova na každém rohu. Velmi oblíbené jsou pokrmy z jemně mletého masa. Za všechny jmenujme třeba populární masové knedlíčky z hovězího masa ve smetanové omáčce. A mimochodem, víte, co je to farfiol? Ne, žádná zelenina! Jedná se o nasolené a posléze vysušené jehněčí maso!

Jestli stojíte o opravdu tradiční pokrmy, můžete si vybrat mezi těmito:

  • Jansonss Festelse (Pokušení Janssona) – zapečené brambory s ančovičkami a se smetanou. Jde o jídlo pro slavnostní příležitosti
  • Fruktpaj (Ovocný Paj) – jablečný dort
  • Matjesill (Matjesy) – naložené filety matjesa podávané s brambory. Toto jídlo je typické pro oslavy svátku Slunovratu

Snídaně, oběd, večeře…

Při typické švédské snídaní by neměl chybět sýr a hlavně tradiční křupavý chléb Knäckebröd. V současnosti ale dává spousta lidí přednost univerzálnímu typu snídaně – nejrůznějším cereáliím a jogurtům.

Oběd dostávají děti zadarmo ve škole, a tak jediným jídlem dne, při kterém se celá rodina sejde, je večeře. Švédové si s oblibou dávají nejrůznější „rychlovky“ třeba zapečené maso, plněné omelety nebo ryby s bramborem a kořeněnou omáčkou. A nesmí chybět polévka! I Švédové jsou na sladké, s oblibou si dopřávají jako dezert palačinky.

Nemůžu se nezmínit o švédské tradiční čtvrteční večeři, při které se podává hustá hrachová polévka s tymiánem a s obrovským množstvím cibule. Jako příkrm se podává libový bůček uvařený v hrnci společně s polévkou.

Švédská kuchyně – jídlem k dlouhověkosti Švédská kuchyně – jídlem k dlouhověkosti

Zdravě až do smrti

Švédská kuchyně je už léta synonymem zdravé výživy. Pečlivě se hlídá obsah tuků, který nikdy nesmí překročit 11%! Strava Švédů je sice relativně skromná, ale ryby se v jídelníčku objevují několikrát do týdne.

Za své zdravé stravování jsou Švédové odměněni. Muži se dožívají v průměru 76 let a ženy přes 83 let.Související clánky
Slovenská kuchyně - brynzové halušky, perkelt, pirohy a jiné pochoutky. - 25.06. 2009
Ruská kuchyně to není jen boršč, kaviár a vodka. - 22.06. 2009
Thajská kuchyně - 03.06. 2009
Francouzská kuchyně a její speciality. - 25.05. 2009
Kuchyně - současné trendy - 26.04. 2009
Marocká kuchyně - svět rozmanitého koření. - 25.04. 2009
Filipínská kuchyně - 28.09. 2008
Světová gastronomie - Kubánská kuchyně - 09.07. 2008
Hanácká kuchyně - řiďte se po čichu - 25.05. 2008
Gastronomie západních Čech - pivní kuchyně - 23.05. 2008

Více o textové reklamě k článkům naleznete ZDE
Partnerské weby: zimní zahrady zahradní nabytek Solární panely Fotovoltaické elektrárny Levné notebooky HP z výstav Angličtina - Jazykové kurzy a školení Kurzy a školení - EduCity.cz Hotely, ubytování a firemní akce na klíč na Meetings.cz šperky, náušnice Stěhování Praha Malíři pokojů Další partneři webu

Created by Ondřej Mikšovský 2006 | Kontakt