BigMenu.cz - jídlem ke štěstí

BigMenu.cz - zpět na hlavní stránku


Zapoměli jste heslo? Klikněte zde

pocitacezababku - repasované notebooky

Mleté maso - pochoutka ze Švédska
2008-02-13
Autor: Kateřina Brunnerová


Asi těžko budete hledat jinou zemi tak typickou spotřebou mletého masa jako je Švédsko. Kuličky z mletého masa jsou zde národním jídlem a jistě žádný turista neopomene při návštěvě Švédska tuto místní specialitu ochutnat. Ale není to jediná země ani jediný pokrm, který lze z této potraviny vytvořit. Použití mletého masa má dlouhou historii, tradici a existuje mnoho způsobů zpracování. A je jen dobře, když ho občas zařadíte do svého jídelníčku.

Mleté maso

Mleté maso patří mezi potraviny, ze kterých se dají tvořit různorodá jídla. V České republice však není jeho využití tak rozmanité jako jinde ve světě. Tam se z něj vytvářejí lahůdky. V naší kuchyni úprava začíná a končí karbanátkem nebo sekanou. Ale i to je jeden z typických pokrmů, a pokud jej umíte připravit dobře, neurazíte tímto jídlem žádnou návštěvu. Ale podívejme se spíše do severských zemí, a to konkrétně do Švédska.

Historie

Dříve patřilo mleté maso mezi jídla takzvaně luxusní. Bylo připravováno z nejkvalitnějších surovin, převážně z kýty či pravé svíčkové. A však v nedávné minulosti se opak stal pravdou. V řeznictví začal být do mletého masa zpracováván veškerý odpad, aby se výrobci zbavili nepotřebných zbytků. Dnes je snad už situace jiná a mleté maso se znovu vrací do našich kuchyní jako maso kvalitní. Velice důležité je, aby bylo čerstvé, což lze rozpoznat na první pohled. Pokud má šedý nádech, znamená to, že s ním něco není v pořádku.

Köttbullar aneb švédské masové kuličky

Mleté maso je materiál pro kuchaře s fantazií. Švédské masové kuličky jsou toho důkazem. Neobsahují ani česnek ani špetku majoránky, a přesto je jejich chuť tak lahodná, že přilákala pozornost všude tam, kam vstoupila IKEA. Vyrábějí se z mletého hovězího a vepřového masa, strouhanky, mléka a na jemno nakrájené cibule. Jako koření se používá bílý pepř a sůl. Podávají se opečené nebo osmažené s typickou omáčkou, přílohou jsou brambory. Co se týče oblíbenosti, jsou na tom asi jako naše báječná svíčková. Dokonce i brusinky jsou v obou případech naprosto nepostradatelné. Köttbullar se ve Švédsku těší velké oblibě. Kuličky se dají koupit již hotové, ale lepší je, když si je připravíte sami. Pokud se zrovna nechystáte do Švédska a vaření není vaše silná stránka, dají se koupit ve všech prodejnách IKEA na celém světě. Můžete si sem na ně dojít do místní restaurace či si je koupit v obchodě a připravit si je doma sami. To už záleží jen na vás. Přeji vám dobrou chuť.

Recept na Köttbullar (švédské masové kuličky)

Kuličky

Mleté maso

mleté hovězí maso či vepřové, sůl, mletý pepř, 1 větší jemně nasekaná cibule, 2 čajové lžičky škrobu, 4 vařené strouhané brambory, chlebová strouhanka, 3 ančovičky, 3 žloutky, ¼ litru šlehačky a olej na smažení

Omáčka

hovězí vývar nebo vývar z bujónové kostky, smetana

Strouhané brambory smícháme se solí, pepřem, cibulí, ančovičkami a škrobem. Přidáme mleté hovězí maso, žloutky, smetanu a chlebovou moučku a hnětením ze směsi vytvoříme hmotu na výrobu masových kuliček. Ty pak osmažíme na pánvi nebo je rozložíme na velký plech a upečeme v troubě.

Maso pustí šťávu, kterou budeme potřebovat na omáčku. Přidáme ještě hovězí vývar nebo použijeme bujónovou kostku. Poté přidáme smetanu a rozmačkanou ančovičku a vše pořádně promícháme. Osolíme podle chuti a do připraveného pekáče naskládáme kuličky společně s omáčkou. Vše ještě chvíli ohřejeme v troubě a můžeme podávat.

Příloha

vařené brambory a brusinky

Tři rady nakonec

  • Maso, které se mele doma, má být čerstvé, nepříliš tučné a dobře vychlazené
  • Po umletí by mělo až do doby zpracování zůstat v chladničce
  • Nejkypřejším se stane mleté maso po důkladném prošlehání, nejlépe se všemi ingrediencemiSouvisející clánky
Bramborová pochoutka - 19.11. 2010
Fondue - sýrové, masové i čokoládové - 10.04. 2009

Více o textové reklamě k článkům naleznete ZDE
Partnerské weby: zimní zahrady zahradní nabytek Solární panely Fotovoltaické elektrárny Levné notebooky HP z výstav Angličtina - Jazykové kurzy a školení Kurzy a školení - EduCity.cz Hotely, ubytování a firemní akce na klíč na Meetings.cz šperky, náušnice Stěhování Praha Malíři pokojů Další partneři webu

Created by Ondřej Mikšovský 2006 | Kontakt