BigMenu.cz - jídlem ke štěstí

BigMenu.cz - zpět na hlavní stránku


Zapoměli jste heslo? Klikněte zde

pocitacezababku - repasované notebooky

Káva - cesta voňavého moku. Část 4. - Což takhle káva lehce rozpustná?
2007-10-22
Autor: Zuzana Dovičínová


Káva nám dokáže zpříjemnit ranní vstávání,pomůže překonat únavu a také odměnit, když chceme relaxovat nebo posedět s přáteli. Mnozí jsme zastánci klasického turka, ale zhruba před 100 lety vyrostla klasice konkurence, neméně oblíbená-káva instantní. Napadlo vás někdy jak se tato rozpustná káva vyrábí?

Instantní káva se vyrábí z pražené mleté kávy. Ta je uvařena a následuje odpaření velkého podílu vody. Výsledkem je velmi koncentrovaná káva, která se dále zpracovává metodou sušení.

Metody výroby instantní kávy

rozpustná káva
  • rozprašováním (sprejováním): kávový koncentrát se společně s horkým vzduchem vhání do vysoké věže. Voda se vypaří a zůstává pouze prášek - sušený kávový extrakt. Tato technologie je rychlá a jednoduchá.
  • mražením: kávový koncentrát se zmrazí na teplotu kolem -40°C, potom se rozemele, led je následně odstraněn sublimací (odpařením). Získáme tak kávu typicky krystalkovitého vzhledu. Tato metoda je náročnější a nákladnější.

Obě metody mají za cíl jediné: maximální zachování aroma.

Jako ušlechtilý mok se musí káva plnohodnotně vychutnat. A to znamená dát přednost kvalitě před kvantitou, ať už je to káva dobře pražená mletá, překapávaná nebo lehce rozpustná.Související clánky
Káva - cesta voňavého moku. Část 5. - Káva a vaše zdraví - 11.11. 2007
Káva - cesta voňavého moku. Část 3. - Jak připravit kávu? - 09.04. 2007
Káva - cesta voňavého moku. Část 2. - Pěstování kávy a její druhy - 05.04. 2007
Káva - cesta voňavého moku. Část 1. - historie kávy - 04.04. 2007

Více o textové reklamě k článkům naleznete ZDE
Partnerské weby: zimní zahrady zahradní nabytek Solární panely Fotovoltaické elektrárny Levné notebooky HP z výstav Angličtina - Jazykové kurzy a školení Kurzy a školení - EduCity.cz Hotely, ubytování a firemní akce na klíč na Meetings.cz šperky, náušnice Stěhování Praha Malíři pokojů Další partneři webu

Created by Ondřej Mikšovský 2006 | Kontakt