BigMenu.cz - jídlem ke štěstí

BigMenu.cz - zpět na hlavní stránku


Zapoměli jste heslo? Klikněte zde

pocitacezababku - repasované notebooky

Káva - cesta voňavého moku. Část 1. - historie kávy
2007-04-04
Autor: Ondřej Mikšovský


Na více než 25 milionech rodinných farem asi v 80 zemích dnes roste odhadem 15 miliard kávovníků. Díky úrodě, která se z nich sklidí, se každý den na světě vypije 2,25 miliardy šálků kávy. Podívejme se nyní jak se káva rozšířila po celém světě.

Odkud pochází káva

Dějiny kávy se začaly psát v Etiopii, odkud pochází divoký kávovník. Jeho potomek, kávovník arabský (Coffea arabica) je zdrojem dvou třetin dnešní světové produkce kávy.

kávovník v Holandsku

Od kdy se začíná káva pěstovat, nelze zcela jednoznačně určit. Pokud pomineme legendy, většina zdrojů uvádí jako počátek pěstování kávy rok 575, kdy se káva začala pěstovat v Jemenu. V arabském městě Mokka vzniklo centrum pro obchod s kávou, které mělo velký význam až do 15. století. V roce 1616 se Holanďanům podařilo získat semena kávy nebo celé rostlinky, a tak káva opustila Arabský poloostrov a vydala se na cestu přes celý svět. Nejprve kávovník navštívil ostrovy Cejlon (dnes Srí Lanka), Sumatru a Jávu a pak se vydal do Evropy. Jeden mladý kávovník byl přivezen z Jávy do Amsterodamu, kde se mu velmi dobře dařilo. O kávu se začali zajímat také Francouzi. Kávovníky byly v té době tak cenné, že každý, kdo by je nějak poškodil, podléhal trestu smrti.

Pokřtění kávy

Když káva v 17. století dorazila do Evropy, někteří katoličtí kněží ji označili za "Satanův nápoj". Bylo to kvůli obavám, že by mohla káva nahradit víno, které, jak věřili, bylo posvěceno Kristem. Naštěstí papežovi Klementu VIII káva zachutnala, a tak náboženské dilema vyřešil tím, že nechal kávu pokřtít.

Rozšíření kávy od 18. století až dodnes

V 18. století vznikly plantáže na Guayaně, Kubě a na Jamajce. Kávovník byl také převezen z Francie na Martinik. Uvádí se, že Gabriel Mathieu de Clieu, který vezl na Martinik jednu sazenici kávovníku, se během doby, kdy se loď dotala do bezvětří a byl nedostatek sladké vody ,dělil o svůj příděl s touto rostlinkou.

Socha v Leipzigu - Turecký muž dostává šálek kávy od chlapce.

Mladý kávovník, který se v roce 1706 dostal z Jávy do Amsterdamu, a jeho potomek z botanické zahrady v Paříži jsou předky všech kávovníků pěstovaných ve Střední a Jižní Americe. Gordon Wrigley k tomu napsal: "Genetický fond průmyslově pěstovaného kávovníku arabského je tedy velmi malý."

Dnes je světová produkce kávy více než dostačující, ba dokonce nadměrná. Kvůli politice a kartelům mezi firmami je mnoho pěstitelů kávy přiváděno na mizinu.

V dalším díle seriálu o kávě si něco řekneme o pěstování kávy a jejich druzích.

Zajímavosti o kávě

  • Káva pochází z Etiopie a až v roce 1616 se podařilo holanďanům získat první kávovník
  • Za poškození kávovníku byl ve Francii v 17. století trest smrti.
  • Dnes se kvůli nadměrné produkci přebytečná káva likviduje.
  • Káva byla v 17. století označena za "Satanův nápoj".
  • Všechny kávovníky, které se dnes pěstují ve Střední a Jižní Americe, jsou potomky kávovníku přivezeného v 18. století do Evropy.Související clánky
Káva - cesta voňavého moku. Část 5. - Káva a vaše zdraví - 11.11. 2007
Káva - cesta voňavého moku. Část 4. - Což takhle káva lehce rozpustná? - 22.10. 2007
Káva - cesta voňavého moku. Část 3. - Jak připravit kávu? - 09.04. 2007
Káva - cesta voňavého moku. Část 2. - Pěstování kávy a její druhy - 05.04. 2007

Více o textové reklamě k článkům naleznete ZDE
Partnerské weby: zimní zahrady zahradní nabytek Solární panely Fotovoltaické elektrárny Levné notebooky HP z výstav Angličtina - Jazykové kurzy a školení Kurzy a školení - EduCity.cz Hotely, ubytování a firemní akce na klíč na Meetings.cz šperky, náušnice Stěhování Praha Malíři pokojů Další partneři webu

Created by Ondřej Mikšovský 2006 | Kontakt